Stomatologia zachowawcza


Stomatologia zachowawcza – jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dziedzina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

Próchnica

Próchnica zębów to proces, który polega na trwałym zniszczeniu struktury zęba. Wpływ na szybkość rozwoju próchnicy mają cztery czynniki:

  • Bakterie – główna przyczyna
  • Cukry
  • Podatność zębów
  • Czas

Bakterie

Bakterie, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy są na zębach i wytwarzają kwasy z cukrów. Kwasy powodują niszczenie szkliwa i rozwój próchnicy. W wyniku działania bakterii i wytwarzania kwasów powstaje tak zwana „płytka nazębna”, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii.

Cukry

Cukry stanowią pokarm dla bakterii, które produkują z nich kwas. Dlatego ważne jest mycie zębów najlepiej po każdym posiłku, żeby jak najszybciej usuwać cukier z powierzchni zębów. Długotrwałe utrzymywanie się cukrów w ślinie zwiększa szybkość rozwoju próchnicy.

Podatność zębów

Wynika on zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i warunków socjalnych. Jednak z wielu przeprowadzonych badań oraz testów wynika, że prowadzenie właściwej profilaktyki (badania kontrolne, mycie zębów) zmniejsza podatność zębów na próchnicę.

Czas

Nawet wysokie spożycie cukru nie musi prowadzić do rozwoju próchnicy. Warunkiem jest jednak częste i dokładne oczyszczanie zębów z pozostałości pokarmowych. Im dłużej zanieczyszczenia (np. pokarm, cukier z napojów) utrzymują się na zębach tym szybciej powstaje próchnica.

Leczenie próchnicy

Leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania próchnicy:

  • Próchnica powierzchniowa – najdelikatniejsza forma próchnicy. Przy regularnych wizytach u stomatologia często leczenie kończy się na tym etapie. Leczenie polega na wzmacnianiu szkliwa poprzez reminaralizację
  • Próchnica o średniej głębokości – dochodzi do uszkodzenia zęba w głębszych warstwach pod szkliwem (naruszenie zębiny). Leczenie polega na usunięciu zniszczonych fragmentów zęba i uzupełnieniem luki.
  • Próchnica głęboka – bakterie dostają się bardzo głęboko do miazgi zęba. Wtedy wymagane jest leczenie kanałowe

Całe leczenie przebiega bezboleśnie dzięki najnowszym technologiom znieczuleń stosowanym w klinice Dentyści Saska.

Zadzwoń do Nas!

Na górę!