Profilaktyka


Profilaktyka, czyli zapobieganie

Pierwszym krokiem w leczeniu chorób zębów i przyzębia (czyli tkanek otaczających zęby), jest działanie ukierunkowane na zapobieganiu – czyli profilaktyka.

Celem profilaktyki jest:

 • utrzymanie zdrowych zębów przez całe życie,
 • usuwanie osadu nazębnego złożonego głównie z bakterii i będącego przyczyną rozwoju próchnicy i chorób dziąseł,
 • zwiększenie odporności zębów i dziąseł na bakterie i kwasy,
 • eliminacja bólu i dolegliwości związanych z nieprawidłowym uzębieniem (braki zębowe, wady zgryzu, próchnica zębów, choroby przyzębia).

W Klinice Dentyści Saska przeprowadzamy profesjonalne zabiegi profilaktyczne, będące niezbędnym uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej.

4 kluczowe elementy, zapewniające własne zęby do końca życia to:

 • Właściwa higiena jamy ustnej
 • Raz na pół roku wizyta kontrolna
 • Stosowanie preparatów z fluorem
 • Odpowiednie odżywianie

Właściwa profilaktyka daje Państwu wiele korzyści:

 • Mniejsze koszty leczenia – raz wyleczone zęby i właściwa profilaktyka prawie gwarantuje, że bardzo długo nie będzie potrzeba nic leczyć i wydawać pieniędzy
 • Brak bólu – zatrzymywanie chorób na wczesnym etapie jest mniej inwazyjne. Zwlekanie najczęściej pogarsza sytuację. Im dłużej czekamy tym bardziej próchnica rozwija się w głąb zęba
 • Krótsze leczenie – przy prawidłowym stanie jamy ustnej wizyty kontrolne i ewentualne leczenie zajmują duży krótszy czas.
 • Stosowanie profilaktyki przynosi bardzo dobre rezultaty, jest tanie, szybkie, a jednocześnie daje duże efekty.

W naszej Klinice Dentyści Saska, dbamy by przekazać Państwu jak najwięcej prostych i praktycznych wskazówek na temat właściwej profilaktyki.

Badanie kontrolne

Systematyczne badania kontrolne pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian chorobowych i szybkie podjęcie leczenia.

Badanie kontrolne polega na szczegółowym przeglądzie zębów i dziąseł. Wykonywanie przeglądu jamy ustnej u dorosłych robi się, co 6 miesięcy, a u dzieci ze względu na okres wzrostu, co 3-4 miesiące.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie obecnego stanu zębów. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana próchnica czy inne choroby jamy ustnej, (np. wady zgryzu, problemy dziąseł) tym lepiej dla pacjenta.

Każda choroba postępuje i brak leczenia powoduje, że stan jamy ustnej się pogarsza. Im dłużej się zwleka tym gorzej. Stosunkowo szybkie zatrzymanie choroby i wyleczenie jest zdecydowanie tańsze, krótsze i bezbolesne.

Po wyleczeniu wystarczy 1 na 6 miesięcy odwiedzić dentystę na wizycie kontrolnej. Stosowanie preparatów z fluorem i regularne sprawdzanie stanu jamy ustnej zdecydowanie zwiększa szansę posiadania własnych zębów do końca życia.

Nasi lekarze w zależności od Państwa i potrzeb, mogą przeprowadzić instruktaż właściwej higieny jamy ustnej obejmujący:

 • Techniki szczotkowania zębów
 • Metody oczyszczania przestrzeni między zębami
 • Metody oczyszczania języka
 • Przegląd artykułów i materiałów do higieny jamy ustnej

Skaling

Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Kamień nazębny składa się głównie z bakterii, które nieusunięte powodują powstanie zmineralizowanej płytki, ulegającej stwardnieniu. Takiej twardej płytki nie można usunąć zwykłym szczotkowaniem.

Bakterie w kamieniu nazębnym są bardzo szkodliwe dla zębów. Im więcej kamienia tym szybciej odkładają się kolejne warstwy, a obecne tam bakterie znacznie przyspieszają powstawanie próchnicy. Kamień nazębny działa drażniąco na dziąsła, a w konsekwencji prowadzi do powstania zmian chorobowych dziąseł, zwanych potocznie paradontozą, objawiającą się często krwawieniami i mogącą prowadzić do utraty zębów i zakażeń.

W klinice Dentyści Saska usuwamy kamień nazębny za pomocą skalerów, które delikatnie pozbywają się go za pomocą ultradźwięków.

Po zakończeniu zabiegu powierzchnie zębów dokładnie polerujemy. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej, wiec zabezpieczamy zęby.

Zabieg ten jest z reguły bezbolesny. Usunięcie kamienia bardzo poprawia estetykę zębów. Zęby są bielsze i zdrowsze. Ważne jest to, że po skalingu jest zdecydowanie mniejsza tendencja do powstawania próchnicy i chorób dziąseł.

Piaskowanie

Zabieg piaskowania jest szczególnie polecany dla osób noszących aparaty ortodontyczne, a także przed wybielaniem zębów.

Piaskowanie jest zabiegiem polegającym na usuwaniu z powierzchni zębów osadu i przebarwień pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino i inne).

Piaskowanie wykonujemy przy pomocy urządzenia zwanego piaskarką. Zabieg polega na tym, że wydostająca się pod ciśnieniem mieszanina wody, powietrza i drobin czyszczących (np. wodorowęglanu sodowego) skierowana na powierzchnie zębów usuwa osad nazębny.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Często jest uzupełnieniem usuwania kamienia, bądź zabiegiem wstępnym do wybielania zębów.

Remineralizacja / Fluoryzacja zębów

Potocznie znane „lakierowanie zębów” to zabieg remineralizacja/fluoryzacji polegający na pokryciu oczyszczonych powierzchni zębów preparatem o wysokiej zawartości fluoru. Fluor jest bardzo ważny dla zębów, gdyż wbudowuje się w szkliwo wzmacniając je i chroniąc – stąd potoczna nazwa „lakierowanie zębów”

Nałożony fluor ma bardzo dużo zalet:
• Naprawia powstałe przez kwasy bakteryjne uszkodzenia
• Zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej, czyli próchnicy w leczonych zębach
• Zmniejsza tworzenie się kamienia nazębnego
• Zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia ortodontycznymi
• Zmniejsza nadwrażliwość i wzmacnia zęby

Zabieg remineralizacja/fluoryzacji zębów należy wykonywać min. 2 razy do roku, w zależności od podatności na próchnicę. Można go wykonać na wizytach kontrolnych. Fluoryzację zaleca się po wykonaniu zabiegów skalingu i piaskowania, by dodatkowo wzmocnić dokładnie oczyszczone i wypolerowane powierzchnie zębów.

Są przypadki, że nie zaleca się stosowania preparatów o wysokiej zawartości wapnia i wtedy w klinice Dentyści Saska stosujemy preparaty, w których aktywnym składnikiem są fosforan wapnia, hydroksyapatyt, które są substancjami zapasowymi.

Lakowanie

 • Lakowanie jest bardzo skuteczną a zarazem prostą i bezbolesną metodą zapobiegania próchnicy. Pozwala zredukować próchnicę nawet do 90%.
 • Lakowanie to zabieg specjalnym preparatem zwanym „lakiem” na zębach trzonowych i przedtrzonowych niedotkniętych próchnicą.
 • Zęby trzonowe i przedtrzonowe posiadają na powierzchni do żucia tzw. bruzdy. Zalegająca płytka bakteryjna w bruzdach i szczelinach jest, bowiem przyczyną rozwoju próchnicy.
 • Po dokładnym ich oczyszczeniu, precyzyjnie rozprowadza się na ich powierzchni preparat uszczelniający (lak), który ma za zadanie chronić zęby.
 • Lak uwalnia także jony fluoru, więc działa przeciw próchnicowo, a także zabezpiecza powierzchnię przed osadzaniem się bakterii.
 • Zabieg lakowania przeprowadzamy najczęściej u dzieci na zdrowych zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych, a także na mlecznych trzonowcach.
 • Zabiegiem uzupełniającym lakowanie jest fluoryzacja /remineralizacja pozostałych powierzchni zębów. Lakowanie można przeprowadzić na wizycie kontrolnej.

Zadzwoń do Nas!

Na górę!