Pierwsza wizyta dziecka u stomatologia to moment bardzo ważny, bo w wyniku tej wizyty u dziecka kształtuje się obraz patrzenia na lekarza dentystę i motywacja do dbania o higienę jamy ustnej. W dzisiejszych czasach nie ma już stomatologów w szkołach i najmłodsi pacjenci nie mają źródła nauczania, czym jest higiena stomatologiczna. Brak opieki stomatologicznej od najmłodszych lat sprawia, że już w bardzo młodym wieku dzieci mogą mieć dużo zębów z próchnicą.
Dobrze prowadzone wizyty sprawiają, że kształtuje się świadomość stomatologiczna, a dziecko dbając o higienę jamy ustnej nie wymaga leczenia, a jedynie wizyt kontrolnych.
Podczas wizyt dzieci w gabinetach, najważniejsze jest stworzenie przyjaznej atmosfery tak, by dziecko chciało wspólnie uczestniczyć w edukacji stomatologicznej. Dzieci uczą się poprzez zabawę, pokazywanie, i lubią aktywne formy przekazywania wiedzy. Przy takich spotkaniach bardzo ważne jest, by z cierpliwością i wyrozumiałością pokazać, czym jest higiena jamy ustnej i właściwe nawyki.
Bardzo ważną rolę zawsze odgrywają rodzice w podejściu dziecka do wizyt u stomatologa.
Wspólnie z rodzicami pomagamy kształtować prawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.
Dzięki temu dzieci rosną ze zdrowymi zębami, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy rodziców, brak stresu przed wizytami u dentysty i dorastanie ze zdrowymi zębami.
Wizyty kontrolne dzieci
Dzieci od najmłodszych lata wymagają kontroli stomatologicznej. Brak stomatologa w szkole i przedszkolu utrudnia edukację dzieci i rolę tę muszą przejąć rodzice wraz ze wsparciem lekarzy dentystów. Wiele osób twierdzi, że zęby mleczne nie wymagają leczenia, ale każdy ząb nawet mleczny powinien być leczony. Zbyt szybkie wypadanie zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego dzieci ze względu na szybsze tempo wzrostu powinny mieć wizyty kontrolne co 3-4 miesiące.
Profilaktyka
Tuż po urodzeniu dziecka najlepiej jest rozpocząć profilaktykę zębów mlecznych:
- nie należy dzieciom podawać oblizanego smoczka, gdyż może dojść do przeniesienia bakterii od rodzica,
- można przemywać przemywać dziąsła zaparzonym rumiankiem nasączonym na gazik,
- należy unikać karmienia dziecka słodkimi rzeczami na noc.
W trakcie wyrzynania się zębów mlecznych:
W tym okresie niezbędne jest kształtowanie prawidłowych nawyków dbania o higienę u dziecka. Ogromną rolę w tym zakresie odgrywają rodzice, gdyż to oni przebywając na co dzień z dzieckiem odpowiedzialni są za kontrolę, i kreowanie nawyków
Najważniejsze nawyki związane z myciem zębów:
- szczotkowanie 2 razy,
- czas szczotkowania powinien wynosić co najmniej 3 minuty,
- ważne też jest nauczyć dzieci odpowiedniej techniki mycia zębów.
Szczególnie ważne zabiegi u dzieci, które pomagają chronić zęby to:
- lakowanie – pokrywanie zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem,
- fluoryzacja – pokrywanie zębów specjalnym preparatem z fluorem, który wzmacnia szkliwo.
Pierwsze ząbkowanie
Zarówno wyrzynanie zębów mlecznych, jak i stałych wiąże się z charakterystycznymi cechami. Zwiększa się wydzielanie śliny, dziąsła stają się obrzmiałe, zaczerwienione, swędzące. Dziecko trze dziąsła rączkami, zabawkami i innymi przedmiotami, które uda mu się włożyć do buzi. Ząbkowaniu towarzyszy fizjologiczny lekki stan zapalny. Takie zachowania są normalne.
Jak zmniejszyć dolegliwości bólowe w trakcie ząbkowania?
Najprościej dać dziecku w tym okresie specjalny, twardy gryzaczek, którym trze dziąsła łagodząc swędzenie. Stan zapalny dziąseł zmniejsza przemywanie naparem z rumianku. Zaparzamy kwiat rumianku, moczymy w nim kawałek sterylnej gazy, owijamy nią palec i delikatnie pocieramy dziąsła pamiętając o idealnej higienie.
Przy objawach bardzo nasilonych lekarz może zalecić smarowanie dziąseł specjalnymi żelami lub maściami, jeśli dziecko nie jest uczulone na ich składniki. W aptekach dostępne są takie preparaty, które zmniejszają miejscowe dolegliwości. Mają one działanie znieczulające miejscowo i odkażające.
Kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby
Z reguły pierwsze zęby mleczne zaczynają się wyrzynać około 6-tego miesiąca życia dziecka. Najpierw pojawiają się dwa dolne siekacze, a w kilka miesięcy później dwa górne. Niektóre niemowlaki zaczynają ząbkować dopiero pod koniec pierwszego roku życia i jest to jeszcze zgodne z normą. Dla stanu uzębienia gorsze jest zbyt wczesne ząbkowanie w 3-4 miesiącu. Zęby są wówczas słabiej zmineralizowane i łatwiej ulegają próchnicy.