Przy chorobie zębów, jaką jest próchnica, niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka. Są jednak momenty, w których jest ona zaniedbana i trzeba sięgnąć po inne środki. W celu profilaktyki zębów, przeciwdziałaniu próchnicy i leczenie powstałych ubytków, powstał nawet nowy dział stomatologii. Jest to stomatologia zachowawcza.
Próchnica – czym ona jest?
Powstała próchnica stale wyniszcza strukturę zęba, jednak na to, jak szybko to następuje, ma wpływ kilka czynników. Są to przede wszystkim bakterie. Wytwarzają one za sprawą cukrów, kwasy, a te z kolei niszczą szkliwo. W taki sposób powstaje “płytka nazębna”, która jest wspaniałym miejscem do rozwijania się bakterii.
Duże znaczenie mają oczywiście także cukry. To ich udział przyczynia się do powstawania próchnicy, ponieważ stanowią pokarm bakterii. Dzieje się tak jednak jedynie w przypadku braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Należy zatem myć zęby po każdym posiłku i nie konsumować słodkich przekąsek między posiłkami. Długo utrzymujący się w jamie ustnej cukier sprzyja powstawaniu próchnicy. Dlatego warto szybko pozbywać się bakterii.
Niezwykle istotny wpływ na rozwój tej choroby zębów mają także predyspozycje genetyczne pacjenta. Podatność zębów sprawia, że dwie osoby dbające o uzębienie w ten sam sposób mogą się zmagać lub nie z różnymi chorobami. Jednak zachowanie właściwej profilaktyki jest niezwykle istotne, zmniejszając tym samym podatność zębów na chorobę, a także wiążący się z nią ból.
Leczenie próchnicy Saska Kępa
W zależności od stopnia zaawansowania leczenie próchnicy może przebiegać w zupełnie odmienny sposób. W delikatnych przypadkach wystarczy wzmocnienie szkliwa, jednak na poważniejszych etapach nie będzie można uniknąć leczenia kanałowego.
Wyróżnia się trzy etapy rozwoju próchnicy pod względem leczenia: Próchnica powierzchniowa, o średniej głębokości, a także próchnica głęboka.
Pierwszy etap próchnicy charakteryzuje się nieznacznym postępem próchnicy. Jest to najdelikatniejsza jej forma, a do jej leczenia wystarczy odbyć kilka wizyt u specjalisty. Zęby zostaną wtedy poddane remineralizacji, a szkliwo zostanie wzmocnione.
Kolejnym etapem rozwoju próchnicy jest jej średnia głębokość. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się usunięcie naruszonej części zęba, a także wypełnienie luki. Dochodzi tu do naruszenia zębiny, która znajduje się w już głębszych warstwach zęba.
Ostatnim i najbardziej rozwiniętym etapem jest próchnica głęboka. W tym przypadku wymagane jest już leczenie kanałowe.
Lakowanie Saska Kępa
Lakowanie jest bardzo dobrym elementem profilaktyki. Zaleca się przeprowadzenie go u dzieci, u których pojawiły się zęby stałe. Sprawia to, że nie są one jeszcze objęte żadnymi stanami chorobowymi i łatwiej będzie zadbać o ich stan w przyszłości.
Zachęcamy do dbania zarówno o profilaktykę, jak i ewentualne leczenie. Zapraszamy do umówienia się na wizytę z jednym z naszych specjalistów.