Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza – jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.
Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dziedzina specjalizująca się w leczeniu kanałowym zębów.

Próchnica


Próchnica zębów to proces, który polega na trwałym zniszczeniu struktury zęba.
Wpływ na szybkość rozwoju próchnicy mają cztery czynniki:
• Bakterie – główna przyczyna
• Cukry
• Podatność zębów
• Czas

Bakterie:


Bakterie, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy są na zębach i wytwarzają kwasy z cukrów. Kwasy powodują niszczenie szkliwa i rozwój próchnicy. W wyniku działania bakterii i wytwarzania kwasów powstaje tak zwana „płytka nazębna”, która stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii.
Cukry:
Cukry stanowią pokarm dla bakterii, które produkują z nich kwas. Dlatego ważne jest mycie zębów najlepiej po każdym posiłku, żeby jak najszybciej usuwać cukier z powierzchni zębów. Długotrwałe utrzymywanie się cukrów w ślinie zwiększa szybkość rozwoju próchnicy.
Podatność zębów:
Wynika on zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i warunków socjalnych. Jednak z wielu przeprowadzonych badań oraz testów wynika, że prowadzenie właściwej profilaktyki (badania kontrolne, mycie zębów) zmniejsza podatność zębów na próchnicę.
Czas:
Nawet wysokie spożycie cukru nie musi prowadzić do rozwoju próchnicy. Warunkiem jest jednak częste i dokładne oczyszczanie zębów z pozostałości pokarmowych. Im dłużej zanieczyszczenia (np. pokarm, cukier z napojów) utrzymują się na zębach tym szybciej powstaje próchnica.

Leczenie próchnicy


Leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania próchnicy:
• Próchnica powierzchniowa – najdelikatniejsza forma próchnicy. Przy regularnych wizytach u stomatologia często leczenie kończy się na tym etapie. Leczenie polega na wzmacnianiu szkliwa poprzez reminaralizację
• Próchnica o średniej głębokości – dochodzi do uszkodzenia zęba w głębszych warstwach pod szkliwem (naruszenie zębiny). Leczenie polega na usunięciu zniszczonych fragmentów zęba i uzupełnieniem luki.
• Próchnica głęboka – bakterie dostają się bardzo głęboko do miazgi zęba. Wtedy wymagane jest leczenie kanałowe

Całe leczenie przebiega bezboleśnie dzięki najnowszym technologiom znieczuleń stosowanym w klinice Dentyści Saska.